Nezařazené

Horké novinky z mokřadu

Mokřad je bez pochyb jedním z nejzajímavějších biotopů na Toulcově dvoře. Území, které je většinu roku zatopeno vodou, v letošním horkém létě výrazně změnilo tvář. Mokřad je téměř vyschlý a na první pohled vypadá možná až mrtvě, nicméně zdání klame.  Klesající vodní hladina například odhalila velké množství ryb, které k nám přinesla z hostivařské přehrady povodeň v roce 2013. Ryby v mokřadním ekosystému nejsou přirozené a v tomto roce způsobily, že bylo v mokřadu mnohem méně vodních bezobratlých živočichů a obojživelníků než obvykle. Ryby jsme se tedy pokusili vychytat a pustili zpět do Botiče. Díky nim jsme ale letos poprvé zaznamenali v areálu výskyt dvou velice zajímavých druhů ptáků. Prvním je kvakoš noční patřící mezi volavkovité. Kvakoš si nejčastěji staví hnízda v rákosí, o mláďata se stará společně samec se samicí. Na lov se tento pták vydává za soumraku a poznat ho můžete zejména díky jasně červeným očím. Na náš mokřad v těchto dnech přilétají dva ptáci, pravděpodobně mláďata, která zde loví.

Dalším druhem, který u nás letos zahnízdil, je chřástal vodní. Poznat ho můžete podle hnědé, černě tečkované horní části těla a černobílé proužkovaných boků a břicha. Chrástal se živí hlavně bezobratlými živočichy, obojživelníky a malými rybami. Tento pták u nás hnízdí poměrně vzácně, žije velmi skrytě v mělkých vodách hustě zarostlých porosty rybníků, bažinami nebo ve slepých ramenech řek.

Běžně u nás můžete také vidět další vzácné druhy zvířat, jako například užovku obojkovou či lednáčka. Návštěva Toulcova dvora se zkrátka vyplatí v každém ročním období!

chrastal vodni kvakos nocni lednacek