Keramická dílna

Výpal dřevem

Minulý týden jsme pálili keramiku v peci na dřevo. Keramika je vyráběna stejným způsobem, jakým ji naši předkové tvořili po tisíce let. Výpal probíhá v keramické peci dokončené v roce 2010, přímo v areálu Toulcova dvora. Pec je velmi výkonná a umožňuje nám aplikovat různé postupy během výroby. Nevyzpytatelné prostředí v komoře pece přidělí každému výrobku originální vzhled – podmínky nejsou homogenní, v různých částech pece jsou různé teploty, nálet popela atd.

Pec umožňuje produkovat ty nejkvalitnější výrobky při dosažení nejvyšších teplot. Vypalujeme při teplotách až 1350 stupňů Celsia, což umožňuje výpal i porcelánu.

Proces výroby keramiky sestává z obrovského množství podmínek. Od výroby hlíny, glazur a točení až k vlastnímu vypalování.. existují stovky možností, jak postupovat. Proto není vůbec snadné, vyrobit dva stejné výrobky.

Pokud si výrobky pozorně prohlédnete, můžete pozorovat, jak vypadají glazury v různých vrstvách, jak se překrývají, která část výrobku byla při výpalu vystavena největšímu žáru a kolik se kde uchytilo roztaveného popela.

výpal výpal2 výpal3 výpal4